Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος
Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος
Πρωταθλήματα A`:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995
Κύπελλα:1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,
-Πρωταθλήματα B΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.
-ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.
-Δ ΕΘΝΙΚΗΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:
1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν εχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Ελους ΄ Βασίλειος Μιχελακος΄το
οποιο διαθετει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θεσεων(το 2ο γηπεδο με τσιμενεντιες κερκιδες,αυτης της χωρητικοτητας,που στην ουσια ειναι μεγαλυτερη των 500 θεσεων) με φωτισμό(Ο 1ος ποδοσφαιρικος αγωνας στην Λακωνια με φωτισμο εγινε στο γηπεδο του Ελους..φυσικα η μια ομαδα ηταν ο Ευρωτας και ειναι το 2ο γηπεδο της Λακωνιας με φωτισμο!).
-Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα,
δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο
.

-Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

EYΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ

Κυριακή, 25 Σεπτεμβρίου 2016

Γήπεδο Έλους ''Βασίλειος Μιχελάκος''1η αγωνιστική.Πρωτάθλημα Α΄ Κατηγορίας Λακωνίας Ευρώτας Έλους-Κάστρο Μονεμβασίας 3-1 ημιχρ.0-1

-Στο 3ο λεπτό του αγώνα έγινε μια λάθος συνεννόηση της άμυνας του Ευρώτα το εκμεταλλεύτηκαν με το καλύτερο τρόπο οι παίκτες του Κάστρου Μονεμβασίας και με κοντινό πλάσε έγινε το 0-1,με ιδανικό ξεκίνημα για τους φιλοξενουμένους.
-Στο 10ο λεπτό χάθηκε η μπάλα στην επίθεση,στο κέντρο δεν υπήρχαν παίκτες του Ευρώτα για να ανακόψουν την αντεπίθεση των παικτών του Κάστρου,ο τελικός αποδέκτης της μπάλας έφυγε μόνος του απέναντι στον Μάντζιο και στην γωνιά της μεγάλης περιοχής,ο τερματοφύλακας του Ευρώτα κάνει έξοδο με επιτυχία ώστε να δώσει την ευκαιρία στον γρήγορο Τζανετάκο και με προβολή ο συμπαίκτης του να ανακόψει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα που ήταν σωτήρια για την ομάδα του,στερώντας ένα δεύτερο γκολ για την αντίπαλη ομάδα που θα της έδινε πολλές ελπίδες να φύγει νικήτρια από το Έλος.Εδώ πρέπει να γράψουμε ότι όλη η αμυντική γραμμή του Ευρώτα πλην του Τζανετάκου έπαιξαν για πρώτη φορά μαζί...ο Roncea σαφώς κατά τη γνώμη μας είναι φύση επιθετικός παίχτης και αυτή είναι η θέση του...εκεί παίζει πολύ καλύτερη άμυνα.
-Στο 23ο λεπτό ο Αλίμπαλης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και στην καρδία της άμυνας ο Dhimas Jannis δεν κατάφερε να βρει την μπάλα χάνοντας την πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία για γκολ στο πρώτο του επίσημο αγώνα(αν μετείχε σε φιλικούς αγώνες δεν γνωρίζω...διότι μου ήταν άγνωστο ότι έγιναν και φιλικοί αγώνες...δεν είναι παράπονο ούτε την περασμένη χρονιά δεν είδα...όμως αυτή ήταν επιλογή μου...όχι φέτος)
-Στο 37ο λεπτό ο Αλίμπαλης από καλή θέση για γκολ σουτάρει βιαστικά στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ
-Στο 42ο λεπτό σε ωραία επιθετική προσπάθεια των παικτών του Ευρώτα ο Roncea έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε ένα σουτ προς την εστία η μπάλα βρήκε εμφανώς σε χέρι παίκτη του Κάστρου,ο διαιτητής Ανούσος πάρα τις διαμαρτυρίες παικτών και φίλαθλων του Ευρώτα,όμως χωρίς αποτέλεσμα...έτσι είδε την φάση όπως και αυτή στο 114ο λεπτό του αγώνα...είδε πέναλτι σε πτώση από τα πόδια του παίκτη του Λεωνίδας Γλυκόβρυσης πριν λίγα χρόνια για την παραμονή του στην κατηγόρια...όχι δεν ήταν αγώνας κυπέλλου κακώς καταλάβατε και έγινε παρουσία μέλους του Δ.Σ της Ε.Π.Σ και λοιπών ιδιοτήτων...βεβαιωμένο Παγκόσμιο ρεκόρ για αγώνα ποδοσφαίρου.Τιμωρία?.
-Στο 44ο λεπτό ο Χριστάκος με ωραία ενέργεια από τα αριστερά έβγαλε πολύ καλή σέντρα στην καρδιά της άμυνας,όπου ο Κουτσοβασίλης μόνος του έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ,δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γαλανάκη που δεν είχε περιθώρια αντίδρασης.Χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου που θα έδινε άλλη διάσταση στην εξέλιξη του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο
-Στα πρώτα λεπτά το Κάστρο και με το γρήγορο γκολ είχε τον έλεγχο του αγώνα και θα μπορούσε να φτάσει νωρίς και στο 2-0.Ο Ευρώτας με πολλά νέα πρόσωπα στην αρχική του ενδεκάδα καθώς και σε άλλους παραμέτρους που δεν θα γίνει αναφορά για αυτούς...πάντως ήταν προς την θετική κατεύθυνσή υπήρχε άπλα ένα θέμα προσαρμογής σε νέα δεδομένα πράγμα που ήταν φυσιολογικό.Με την πάροδο του χρόνου έγινε βελτιώσει της εικόνας του με την εσωτερική αλλαγή Roncea-Dhima
-Δεύτερο ημίχρονο:Στο 49ο λεπτό από τα δεξιά της επίθεσης έγινε  εκτέλεση φάουλ κοντά στο κόρνερ,ο Χριστάκος το εκτέλεσε συρτά μέσα στην μικρή περιοχή και στο πρώτο δοκάρι ο Σκλαβενίτης Αντώνης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και το πανηγύρισε στα σύρματα με τους φίλους και φίλες του με έξαλλο τρόπο...μόλις είχαν έρθει στο γήπεδο από την Αθήνα και έβαλε φωτιά στην κερκίδα και 1-1.
-Στο 51ο λεπτό έγινε ένα σουτ από παίκτη του Κάστρου όμως ο Μάντζιος έδιωξε σε κόρνερ,άλλωστε ήταν στην πορεία της μπάλας
-Στο 54ο λεπτό ο Χριστάκος αν έχουμε δει σωστά σε μια πολύ καλά ξεδιπλωμένη επίθεση,έκανε ένα πλάγιο σουτ όχι ιδιαίτερα αξιόπιστο με πιθανή κατάληξη την πλάγια γραμμή...ο πάντα μέσα στις φάσεις Αλίμπαλης που σπάνια τις αφήνει,είχε μια καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο όμως τώρα γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή και ο Κουτσοβασίλης σε κενή εστία δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 2-1 μέσα σε πανηγυρισμούς.
-Στο 73ο λεπτό το Κάστρο είχε ένα καλό σουτ που βρήκε και πάλι τον Μάντζιο να πέφτει αποφασιστικά και να διώχνει σε μια από τις απειροελάχιστες προσπάθειες των φιλοξενουμένων στον επιθετικό τομέα
-Στο 83ο λεπτό ο τερματοφύλακας το Κάστρου και συμπαίχτης του θα πνίγουν σε μια σταγόνα νερού...ο αμυντικός άφησε την μπάλα αυτή έμεινε εκτός περιοχής ο Γαλανάκης διώχνει με τα πόδια πάνω στον συμπαίκτη πάει ψηλά και οι δυο θεατές εκτός από τον πάντα πανέξυπνο Roncea που έχει διαβάσει την φάση και σε κενό τέρμα κάνει το 3-1 με τα καπνογόνα να παίρνουν φωτιά από τους φιλάθλους
-Στο 87ο από εκτέλεση φάουλ βρίσκει τον Μάντζιο και πάλι να πέφτει στην δεξιά του γωνιά και να διατηρεί το 3-1 σε μια ακόμα θετική ενέργεια
-Διαφορετικός ο Ευρώτας στο δεύτερο ημίχρονο με αφορμή και το γρήγορο γκολ του Σκλαβενίτη(που διατηρεί την παράδοση που Θέλει κάποιον από τους παίκτες που φορούν για πρώτη φορά την φανέλα του να σκοράρει...σε πρώτη αγωνιστική μέσα στο Έλος)έγινε κυρίαρχος σε όλες της γραμμές του που πλέον λειτουργούσαν όπως θα έπρεπε και όχι αποσπασματικά.Δεν θα γραφτεί κάποια μεγαλύτερή ανάλυσή όπως παλαιότερα...αυτός ο Ευρώτας Θέλει Μελέτη.
-Έγινε κάτι που μας έλειπε τα προηγούμενα χρόνια στο γήπεδο δεν ήταν μόνο οι γνωστοί...επιτέλους ήρθαν και αυτοί που μας ήταν γνωστοί απλά δεν έρχονταν είναι στα χέρια των παιδιών...στα πόδια των παιδιών για την ακρίβεια που με καλό θέαμά και τα ανάλογα αποτελέσματά να φέρουν και τους υπολοίπους η αρχή έγινε...βαθμοί συν ένας...
--Σύνθεση του Ευρώτα Έλους:15.Μάντζιος Αλέξανδρος-Γιώργος,2.Τζανετάκος Σπύρος (στο 87ο λεπτό 14.Boiku Florentin Lucian)4.Σκλαβενίτης Αντώνης,5.Μανουσόπουλος Γιώργος,6.Κολλάτος Θεόδωρος,7.Roncea Madalin,10.Χριστάκος Γιάννης
(C),11.Dhimas Jannis,12.Αλίμπαλης Γιώργος Θεόδ.(στο 70ο λεπτό 9.Ζαρκαδούλας Κώστας),17.Κουτσοβασίλης Νίκος(στο 90ο λεπτό 3.Μιχαλάκης Γιώργος),18.Κλάψης Χρήστος,